#

Giriş:

Son Güncelleme:

Sağlık

“Erkeklerin Mesane Kanseri Olma Riski Kadınlardan 3 Kat Daha Fazla”

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Hasbey Hakan Koyuncu, mesane kanseri riskini artıran faktörlere dikkat çekti.

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Hasbey Hakan Koyuncu, mesane kanserinde cerrahi işlemler ve tedavi sürecinden bahsetti, mesane kanseri riskini artıran faktörlere dikkat çekti. Mesane iç yüzü düzgün bir mukoza ile kaplı, ince bir adale tabakasından oluşan balon gibi içi boş bir organ olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hasbey Hakan Koyuncu, “Karnın alt kısmında pubik kemiğin hemen arkasında yer alır. Mesane kanseri genellikle 50-70 yaş arasında görülür ve erkeklerde kadınlardan 3 misli daha fazladır.” dedi.

“En önemli risk sigara”
Mesanenin fonksiyonu idrar depolamak olarak açıklayan Doç. Dr. Koyuncu, “Böbrekler kandaki atılması gereken maddeleri ve suyu atmak üzere normalde günde 1,5-2 lt ye yakın idrar oluştururlar. Oluşan idrar böbreklerden mesaneye üreter denilen iki dar tüp ile taşınırlar. Mesane doldukça gerilir ve normalde yaklaşık 500 cc idrar depolar. Mesane kanseri tedavisiz kaldığında hayat kalitesini ciddi oranda bozabilen bir kanserdir. Mesane kanseri için en önemli risk faktörü sigara kullanımıdır.” ifadelerini kullandı.

“İdrarda kanamanız varsa dikkat”
Doç. Dr. Hasbey Hakan Koyuncu, “Hastaların yüzde 85’inde ilk belirti idrarda kanama varlığıdır. İdrarda kanama her zaman bu şekilde olmamakla birlikte, tipik olarak aralıklarla olan, pıhtılı ve ağrısız kanama şeklindedir. İdrar kanama ciddiye alınmalıdır ve aksi ispat edilene kadar kanser kabul edilmelidir. Bu amaçla gereken tüm radyolojik ve laboratuar tetkikleri yapılmalıdır. Mesane kanseri saptanan hastalar kalıcı tedavi protokolü oluşturmak için bilgisayarlı tomografi ve/veya manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilecektir.” dedi.

Mesane kanserinde ilk tedavi cerrahi
Mesanede kitlesi olan hastalarda ilk basamak tedavi kapalı kameralı sistemle mesaneye girilerek tümörlü tüm dokunun cerrahi tekniğe uygun olarak kazınması işlemi olduğunu kaydeden Doç. Dr. Hasbey Hakan Koyuncu, patoloji sonucuna göre ek tedavi protokolü ya da takip oluşturulacağını söyledi.

Doç. Dr. Koyuncu, mesane kanserinin iki ana tipten oluştuğunu bildirerek şöyle açıkladı:
“Mesane kas tabakasını tutmamış mesane kanserinde TUR-TM (kapalı kameralı sistem ile tümör kazıma) ameliyatı ve gerekirse idrar kesesine ilaç tedavileri yapılmaktadır. İlaveten, bu grup mesane kanserli hastalar düzenli aralıklarla sistoskopik (kameralı kapalı sistem) kontrol altında tutulmalıdırlar.
Mesane kas tabakasını tutmuş mesane kanserlerinde Sistektomi+Üriner Diversiyon denilen mesanenin alınması ve bağırsaktan yapay mesane yapılması ameliyatı önerilmektedir.”
Doç. Dr. Hasbey Hakan Koyuncu, başka organlara yayılmış mesane kanserli hastalarda kemoterapi kullanılabildiğini de açıkladı.

Haberin Devamı

Bursa

“Bugünkü durum okulların Ağustos’ta açılmasına engel”

Haber Giriş:

on

Bursa Uludağ Üniversitesi’nden Halk Sağlığı Uzmanı Prof.Dr.Kayıhan Pala, birinci dalganın Türkiye’de halen kontrol altına alınamadığını ve bu şartlarda okulların Ağustos ayında açılmasının uygun olmadığını söyledi.

“Test sayısındaki azalmaya karşın hasta sayılarında son günlerde bir artış olduğu gözleniyor. Okulların açılması için günlük olgu sayısının yüz binde 1’in altında olması gerektiği uluslararası platformda kabul görmektedir. Ülkemizde salgın henüz kontrol altına alınabilmiş değildir. Öncelikle salgın kontrol altına alınmalı, yüz bin kişi başına düşen günlük yeni olgu sayısında iller arasındaki gözlenen büyük farklılıklar giderilmeli ve okulların açılabilmesine ilişkin koşullar konunun uzmanları ile tartışılmalıdır. Bugünkü duruma bakarak okulların ağustos ayı içerisinde açılmasının uygun olmadığını söyleyebiliriz.

‘Faturasını ödüyoruz’

1 Haziran’da önlemlerin gevşetilmesinin sonuçlarını, üzerinden iki ay geçmesine karşın bugün halen gözlüyoruz. Bunun faturasını iki aydır olgu ve ölüm sayılarının düşmemesi hatta biraz yükselmesi ile ödüyoruz. Türkiye 230 bini aşan doğrulanmış hasta sayısı ve 6 bine yaklaşan ölüm sayısıyla henüz birinci dalgayı yaşıyor, birinci dalga halen sönümlendirilebilmiş değil. Eylül ayından başlayarak mevsimsel grip olgularında da artış gözlenmesi olasılığı var. Bu durumda bir yandan grip vakaları, diğer yandan da Covid-19 salgını sağlık sistemimizi zorlayabilir.”

 

Devam Et

Gündem

“Bayramdaki tedbirsizlik kaygı verici”

Haber Giriş:

on

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2 Ağustos 2020 günlük corona virüs tablosunu açıkladı. Koca, bayram ve tatil dönemindeki tedbirsizliği ‘kaygı verici’ olarak nitelendirdi.

Günlük corona virüs tablosu…

Sosyal medya hesabından son 24 saatin corona virüs verileri paylaşan Sağlık Bakanı Koca, “Kurban Bayramı ve tatilde tedbir eksikliği, önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak sonuçlar açısından kaygı verici” açıklamasında bulundu.

Bakan Koca şunları da ekledi:

”Son 3 günde yeni hasta sayılarımızın arttığı illerde zatürre oranı aynı kaldı. Ülke genelinde ağır hasta sayımız kontrol altında görünüyor”

Türkiye’de son 24 saatte 987 kişiye Covid-19 tanısı konuldu, 18 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 232 bin 856, can kaybı 5 bin 728 oldu.

Son 24 saatte 978 kişinin daha iyileşmesiyle Covid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 216 bin 494 oldu.

Devam Et

Dünya

“Aşı ekim ayına hazır olacak”

Haber Giriş:

on

Tüm dünyanın beklediği koronavirüs aşısıyla ilgili heyecanlandıran açıklama Rusya’dan geldi. Sağlık Bakanı Mihail Muraşko “Klinik denemeler bitti” dedi, tarih verdi.

RUSYA Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, Gamaleya Enstitüsü’nün aşı adayının klinik denemelerinin bittiğini, kayıt süreci için belgelerin hazırlandığını belirterek “Aşı ekim ayına hazır olacak” dedi. Bu dönemde kitlesel aşılamaya geçilmesinin beklendiğini vurgulayan Muraşko, aşı yapılan herkesin bu süreçte gözlem altında tutulacağını ifade etti.

164 ÇALIŞMA DAHA VAR

ABD’li salgınla mücadele yetkilisi Anthony Fauci ise Rus ve Çin aşılarına şüpheyle yaklaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 28 Temmuz itibarıyla dünya genelinde COVID-19’a karşı 25 aşı adayı klinik öncesi geliştirme aşamasında, 139 aşı adayı ise klinik deneme aşamasında bulunuyor.

Devam Et

Trend