#

Giriş:

Son Güncelleme:

Edirne

Fethullah Gülen’in yeğeni yakalandı

Yunanistan’a geçmeye çalışırken terörist başı Fetullah Gülen’in yeğeni Sümeyye Gülen ile birlikte yakalanan 5 kişi adliyeye sevk edildi.

Edirne’de yasa dışı yollarla Yunanistan’a geçmeye çalışan 10 şahıs, hudut birlikleri tarafından yakalandı.

Yapılan incelemede yakalanan şahıslardan 5’inin FETÖ terör örgütü üyesi olduğu, aralarından birinin de terörist başı Fetullah Gülen’in yeğeni Sümeyye Gülen olduğu belirlendi.

Şahıslar Meriç ilçesindeki sorgulamalarının ardından adliyeye sevk edildi.

Edirne

Edirne’ye Kırkpınar Yağlı Güreşleri akını

Edirne’de 1-3 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni takip etmek isteyen ziyaretçiler, otelleri doldurdu.

Haber Giriş:

on

UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan, dünyanın en eski organizasyonlarından biri olan Kırkpınar’ın 661. randevusu, 1 Temmuz Cuma günü başlıyor. Güreşler, 3 Temmuz Pazar günü 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanının belirleneceği başpehlivanlık güreşleriyle sona erecek.

Güreşleri takip etmek isteyen ziyaretçiler aylar öncesinde rezervasyon yaptırdı. Yoğun talebin olmasıyla birlikte Edirne’deki oteller kısa sürede doluluk oranına ulaştı. Otellerde yer bulamayanlar ise kente yakın ilçeler ile Tekirdağ ve Kırklareli’den rezervasyon yaptırmaya başladı.
Türkiye Otelciler Birliği Edirne Temsilcisi Gökhan Balta, bakanlık belgeli otellerin hepsinin doluluk oranının yüzde yüze yakın olduğunu söyledi. Diğer tesislerin doluluk oranının yüzde 90 civarında olduğunu anlatan Balta, rezervasyonların yoğun devam ettiğini, gelen talepleri de çevre ilçe ve illere yönlendirdiklerini ifade etti.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı da otellerin dolu olduğunu belirterek, “Bu bizi memnun ediyor. Tüm hizmet sektörü bundan olumlu etkileniyor. Gelen ziyaretçileri rahatsız etmeyecek şekilde seyyar satıcılar ile ilgili bir düzenleme yapılmalı” açıklamasında bulundu.

Devam Et

Edirne

Annesini ve evi benzin döküp yaktı

Edirne’de cinnet getiren bir genç, motosikletinden aldığı benzini annesinin üzerine döktükten sonra evle birlikte ateşe verdi.

Haber Giriş:

on

Talatpaşa Mahallesi’nde meydana gelen olayda kısa süre önce eşinden boşanan Ü.D. isimli şahıs bir süredir annesi ile birlikte yaşadıkları evi içinde annesi birlikte ateşe verdi.

Şahıs motosikletinden bidonla aldığı benzini annesinin üzerine döktükten sonra annesini evle birlikte yaktı. Mahalle sakinleri şahsın aynı zamanda annesine sürekli şiddet uyguladığını da belirttiler. Şahıs motosikletinden aldığı benzini annesinin üzerine ve eve döküp yaktıktan sonra, evden ayakkabısız bir şekilde çıkıp mahalle sakinlerine “Annemi de evi de yaktım, hadi gidin de kurtarın” dediği öğrenildi.

İhbar üzerine olay yerine sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından olayda yanarak ağır yaralanan anne S.B. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. İtfaiye ekiplerinin uzun uğraşları sonucu çıkan yangın söndürüldü. Yangın sonrası ev kullanılamaz hale geldi. Polis ekipleri annesini evle beraber ateşe veren A.D. isimli şahsı yakalamak çalışma başlattı.

“Çok korktum”

Kadını yanıklar içinde gördüğünü ifade eden Rozerin Kalkan çok korktuğunu belirterek, “Tesadüfen kardeşim cama çıktığında yangın olduğunu gördü. Yangın sırasında biz evdeydik doğalgaz ve elektrikler kesildi bizde etkilenebilirdik. Ekipler geldikten sonra kadını bahçede yanmış bir şekilde gördük. Nefes bile almakta zorlanıyordu. Durumu çok kötüydü” dedi.

“Kadın yanıklar içindeydi”

Vatandaşlardan Berrin Erdem ise kadının oğlunun annesini benzinle yaktığını ve çok kötü yanıklar içinde hastaneye kaldırıldığını söyledi.
Olayla ilgili inceleme sürüyor.

Devam Et

Edirne

Son yağışlar çiftçiyi sevindirdi

Birçok yerde hayatı olumsuz etkileyen yağmur yağışı Edirneli çiftçiyi sevindirdi. Ekili mahsulün gelişimine katkı sağlayan yağışlar, üreticiyi memnun etti. Toprak, yağan yağmurun ardından suya doydu.

Haber Giriş:

on

Kurak geçen bir kış döneminin ardından son günlerde etkili olan yağmurlar, çiçek açmaya başlayan ayçiçeği üreticisini sevindirdi. Türkiye’deki ayçiçeği üretiminin önemli merkezlerinden Edirne’de etkili olan son yağmurlar verimde beklentiyi artırdı. Yurt genelinde son aylarda belli aralıklarla etkisini sürdüren yağmur yağışı, bazı bölgelerde hayatı olumsuz etkilerken çiftçiye ise umut oldu.

Son yıllarda kuraklığın yaşandığı Edirne’de toprak, yağan yağmurun ardından suya doydu ve üreticileri sevindirdi. Ayçiçeği, arpa ve yem bitkileri başta olmak üzere ekili mahsulün olduğu alanlar suyun bereketiyle canlandı.

Ayçiçeği ve mısır ağırlıklı ekimler yaptıklarını söyleyen Karaağaçlı çiftçi Cem Pakarda, kentte etkili olan son yağışların öncelikle mısırlara ve gündöndülere çok iyi geldiğini belirtti.

Merkezde etkili olan yağmurların tarlalara iyi geldiğini belirten Karaağaç’ta çiftçilik yapan Cem Pakarda, bunun yanı sıra Tayakadın köyünde etkili olan dolu yağışında tarlaları zarar gören çiftçiye ise geçmiş olsun dileklerini iletti.

“Yağmur berekettir”

Yağmurların çiftçi için bereket olduğunu aktaran Pakarda, “Arpa ve buğday dönmeye başladı artık onların orak zamanı geliyor. Yağmur bize bereketli geldi. Dün Tayakadın köyünde etkili olan doluda tarlaları hasar gören arkadaşlara geçmiş olsun. Yağmur berekettir. Kışın kurak geçti bu zamanda bu yağmurların düşmesi iyi oldu. Yağmurdan sonra çok fazla güneş olmaması da iyi oldu çünkü o da hastalık yapıyor. Herkes sırt pompalarını takıp ilaç atmak zorunda kalıyordu ondan da kurtuldular” dedi.

“Yağmurların ayçiçeğine müthiş faydası oldu”

Son yağışların çiçek açmaya başlayan ayçiçeğine çok iyi geldiğini ve müthiş fayda sağladığını söyleyen Pakarda, “Yağmur verimi yükseltecektir. Bizim buralarda sulama yapılıyor ama Balkan taraflarında su olmayan yerlerdeki gündöndülere harika geldi” diyerek, sevincini dile getirdi.

Tatarköy tarafında ektikleri tarlalarda verimlerin güzel olduğunu söyleyen Pakarda, bu yıldan umutlu olduklarını ve devletten destek beklediklerini belirtti.

Yağmurların toprağı yumuşattığını söyleyen tarla işçisi Sevim Sefertaş ise son yağışların tarlalara iyi geldiğini dile getirdi.

Devam Et

Trend