#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Gübre fiyatlarındaki artış milli ekonomiye darbe vuruyor

Karacabey Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı ve Balıkesir-Bursa Pancar Ekicileri Kooperatifi Denetim Kurulu Başkanı Nuri Karaca, gübre fiyatlarının görülmemiş oranda arttığı ve piyasada bulunmadığı bu dönemde gübre stokçuluğu yapılmasının millî ekonomiye büyük bir darbe vurduğunu söyledi.

Nuri Karaca, “Son günlerde Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem ile Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın açıklamaları ile gündeme gelen, 10 bin ton gibi büyük miktarda olduğu söylenen ve depolarda bekletilen gübrelerin derhal ve acilen piyasaya sürülmesi gerekmektedir” dedi.
Tarım ve hayvancılık ile ilgili endişeleri dile getiren Nuri Karaca, “Karacabey çiftçisinin gübre ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayan PANKO-BİRLİK bütün imkanlarını kullanmasına rağmen gübre bulamamakta, kezâ Tarım Kredi Kooperatifi ve bir kaç ruhsatlı bayii de aynı durumdadır. 2 yıl önce rutin ve mecburi bir işlem olan patates ve soğan depolaması yapan tüccar ve üreticiler terörist ilan edilmiş, depoları basılmış ve çok büyük cezalarla karşı karşıya kalmışlardır. Kimyasal gübreler de soğan ve patates gibi stratejik ürünlerdir. Konvansiyonel tarım yapılan yerlerde gübre kullanılmadan ürün almanın imkanı yoktur. Ülkemizde serbest ekonomi uygulanmaktadır. İsteyen istediği malı ne zaman isterse o zaman alır satar. Devlet denetim görevi yapar. Günümüzde salgın ve kuraklık gibi olağanüstü şartlardan dolayı dünyada ve ülkemizde ekonomik kriz ve arz sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu durum en fazla tarım ve hayvancılık sektörünü etkilemiştir.

Bu sıkıntılı durum önümüzdeki senelerde de devam edeceğe benzemektedir. Bu durumda tüm dünya ülkeleri tarım ve hayvancılık sektörüne imkanları nispetinde büyük destekler vermektedir. (Hindistan çiftçisine gübre bedelinin yüzde 50’sini ödemektedir.) Üre gübresinin tonu geçen yıl 2000 TL iken bugün 13.200 TL olmuş ve piyasada bulunmamaktadır. Gübre desteğindeki komik ve cüzi bir artış göz boyamaktan öte bir yarar sağlayamaz. Yem fiyatları her gün artmakta, 200 – 240 TL bandında işlem görmektedir. Bu fiyatlarla et ve süt hayvancılığının sürdürülebilmesi mümkün değildir. Kaba yem ihtiyacını giderecek ürünler, gübre fiyatlarının yüksekliğinden ve gübre bulunamaması nedeniyle ekilememekte veya gübresiz üretim yapılmaktadır. Bu şartlarda Karacabey çiftçisinin azotlu gübre ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayacak miktarda olduğu söylenen stoklanmış gübrenin en kısa zamanda, makul bir kâr haddi ile piyasaya sürülmesi gerekmektedir.

Buğday ekim süresinin az kaldığı şu günlerde rekolte kaybının önlenmesi için stoktaki bu gübrelerin acilen tarlaya atılması için yetkililerin derhal harekete geçmesini bekliyoruz. Belirttiğimiz bu konularda hiç bir siyasi mülahaza yoktur ve olamaz” ifadelerini kullandı.

Bursa

Bursa’da madende göçük! Genç mühendis öldü

Haber Giriş:

on

Bursa’nın Harmancık ilçesinde özel bir şirkete ait krom madeninde meydana gelen göçükte 27 yaşındaki mühendis Halim Kılınç hayatını kaybetti.

Harmancık ilçesinde özel bir firmaya ait krom madeninde saat 03.00 sıralarında göçük meydana geldi. Bu sırada krom madeninin galerilere aktarıldığı boru hattının kontrolünü sağlayan vardiya sorumlusu mühendis Halim Kılınç, göçük altında kaldı.

Madende çalışan işçiler durumu fark edip jandarma ve sağlık ekiplerine haber verdi. İhbar üzerine olay yerine jandarma ve sağlık ekibi sevk edildi. İşçilerin yardımıyla toprak altından çıkarılan mühendisin hayatını kaybettiği belirlendi.

Harmancık Devlet Hastanesi’ne kaldırılan evli ve 1 çocuk babası Halim Kılınç’ın cenazesi, buradan da Bursa Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Halim Kılınç’ın cenazesi, otopsisinin ardından memleketi Adana’da toprağa verilecek.

 

Devam Et

Bursa

Bursa’da kar yağışında kuryelerin zor anları

Haber Giriş:

on

Bursa’nın Karacabey ilçesinde motosikletli kuryeler yoğun kar yağışı sebebiyle zor anlar yaşadı.

Kar yağışı Türkiye genelinde olduğu gibi Bursa’nın Karacabey ilçesinde de etkisini gösterdi. Cumartesi günü yoğun kar yağışının başladığı Karacabey’de pazar sabahı vatandaşlar güne sokakları kaplayan beyaz örtüyle uyandı.

Esnafın paket servislerini müşterilere ulaştıran kuryeler karda zorlandı. Ortaokul Caddesi üzerinde servisten dönen motorlu kurye karla kaplanan yolda kayarak düştü. Kuryenin yardımına bir başka kurye yetişti. Kayganlaşan yolda ayağa kalkmakta güçlük çeken kuryenin çabası güvenlik kameraları tarafından kaydedildi. Çevredekilerin yardım etmesine rağmen genç kurye bir türlü ayağa kalkamadı.

Öte yandan bazı illerde ise, yoğun kar yağışı ve buzlanma sebebiyle bir sonraki duyuruya kadar motorlu kuryelik yapılmayacağı, motosiklet ve elektrikli scooter kullanılmayacağı açıklandı.

Devam Et

Bursa

Bursa’da yakalanan hırsızlık şebekesinin üyeleri tutuklandı

Haber Giriş:

on

Bursa’nın Karacabey ve Mudanya ilçelerinde 21, Elazığ’da ise 9 evden hırsızlık olayını gerçekleştiren zanlılar, Bursa’da saklandıkları ikametlere yapılan eş zamanlı operasyon sonucu yakalandı. Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla şüphelilerin izini süren ekiplerin, tape kayıtlarını ve HTS kayıtlarını inceledikten sonra zanlıların yerlerini belirleyip operasyon yaptığı öğrenildi.

Bursa’nın Karacabey ve Mudanya ilçelerinde meydana gelen 21 hırsızlık olayının ardından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla harekete geçen Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri araştırma başlattı. Şüphelilerin, kapı göbeği kırılması sureti ile meydana gelen evden hırsızlık olaylarını gerçekleştirdikleri, şüphelilerin ise, B.A., B.G., S.A., M.A., T.A. ve R.K. oldukları belirlendi.

Şüphelilerden B.G.’nin hırsızlık olaylarında kullandıkları 16 AC plakalı araç ile Diyarbakır’a gittiği, daha sonra yanında kişilerle Elazığ’a geçerek burada da 9 ayrı ikametten hırsızlık olayını gerçekleştirdiği belirlendi. B.G.’nin Elazığ’da suçüstü çalıntı malzemeler ile birlikte yakalanıp, çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı öğrenildi.

Diğer şüpheliler R.K., M.A. ve S.A. ise, olay yerlerinde yapılan güvenlik kamerası çalışmaları, tape görüşmeleri ve HTS kayıtlarından yerleri tespit edilerek ikametlerine Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliğince düzenlenen operasyonda yakalanarak gözaltına alındı.

Elazığ’da tutuklu olan A.A. ve B.G. ile adliyeye sevk edilen S.A., R.K. ve M.A. nitelikli hırsızlık suçundan sevk edildikleri nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Devam Et

Trend