#

Giriş:

Son Güncelleme:

Siyaset

İçişleri Bakanı Soylu’dan Kurban Bayramı mesajı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kurban Bayramı sevincinin trafik kazası haberleriyle gölgelenmesini istemediklerini belirterek, “29 Temmuz ve 4 Ağustos arasında 7/24 çalışma esasına göre, 77 bin 545 trafik ekibi ve 162 bin 832 trafik personeli, trafik güvenliğini temin etmek maksadıyla görev başında olacak.” bilgisini verdi.

Bakan Soylu, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Derin bir ‘manevi nefes’ aldığımız, yardımlaşma, el uzatma, kardeşlik ve en önemlisi kendini bulma gibi hasletlerle zihinlerimizi doldurduğumuz çok özel bir zaman dilimine, Kurban Bayramı’na ulaşmanın sevinci içindeyiz.” ifadesini kullandı.

Bir yandan yılların ihanet şebekeleri FETÖ ve PKK’ya karşı verilen mücadeleye, bir yandan Türkiye’nin güneyindeki zulümden kaçarak ay yıldızlı bayrağın gölgesine sığınan binlerce mazlumun emanetine, diğer yandan daha güçlü geleceğe hazırlanmanın, çocuklara bir refah ülkesi miras bırakabilmenin gayretine değinen Soylu, şunları kaydetti:

“İşte bütün bu sorumluluk, hem içinde bulunduğumuz dönemin hem de bu ‘manevi nefes’in kıymetini artırmaktadır. Bu Kurban Bayramı’nı diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise hiç kuşkusuz, Ayasofya’da kılınacak bayram namazıdır. İşte bu bayram, eksiğimizin tamamlandığı, ‘tam’ bir bayramdır.

2020 Kurban Bayramı’nı böyle özel bir hale getirmişken elbette ki bayram sevincimizin trafik kazası haberleriyle gölgelenmesini istemiyoruz. Bu sebeple, önceki bayramlarda olduğu gibi yine bir dizi tedbir ve denetim planladık. 29 Temmuz ve 4 Ağustos arasında 7/24 çalışma esasına göre, 77 bin 545 trafik ekibi ve 162 bin 832 trafik personeli, trafik güvenliğini temin etmek maksadıyla görev başında olacak.”

718 sivil personel, bin 436 yolcu otobüsünü denetleyecek

Bunun yanısıra şehirlerarası otobüs denetimlerini de sıklaştırdıklarını belirten Soylu, son 3 yılın bayram tatillerinde kazaların yoğun yaşandığı tespit edilen 17 ildeki 20 güzergahta, tedbirleri daha etkin ve yoğun planladıklarını bildirdi.

Soylu, kaza yoğunluğu yüksek bölgelerin yanı sıra ilave tedbir ihtiyacı olup olmadığının tespiti ve denetimi amacıyla 29 polis başmüfettişi, 18 jandarma başmüfettiş-müfettişi, emniyet genel müdürü, genel müdür yardımcıları ve daire başkanlarından oluşan 20 ekip görevlendirdiklerini belirtti.

Habersiz şekilde bin 436 yolcu otobüsünü denetleyecek 718 sivil personeli ve rotasını belirlediklerini belirten Bakan Soylu, şunları kaydetti:

“89 saat helikopter, bin 233 saat drone kullanma prensibiyle hava denetimlerinin ağırlığını artırdık. Bunun haricinde, sürücü ve yayalarımızın farkındalıklarının artırılması maksadıyla SMS’ler, kamu spotları ve kampanyalarla vatandaşlarımız bayram süresince bilgilendirilmesine yönelik planlamalarımızı yaptık. Tüm bu denetimler, en üst düzeyde gerçekleştirilecek olup, Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda tüm personelimiz temizlik, maske ve fiziki kurallara riayet edecektir.

Elimizde olan bütün imkan ve kanalları kullanarak yaşanabilecek her olumsuz durum için alarmdayız. Vatandaşımızın huzur ve güven içinde bir bayram geçirmenizi temin etmek elbette tek arzumuzdur. Ancak tedbirlerin netice vermesi, her bir vatandaşımızın dikkati ve özenine bağlıdır. Özellikle trafik tedbirlerimizin yanına virüs önlemlerimizi ve dikkatimizi eklemek, maske-sosyal mesafe-hijyen üçgeni içinde kalmak, inanıyoruz ki bu bayramı en güzel şekilde geçirmemize vesile olacaktır.”

Soylu, bu vesileyle milletin, İslam aleminin ve dünyanın bütün mazlumlarının Kurban Bayramı’nı kutladığını, bu özel günlerin tüm insanlığa mutluluk, sağlık ve huzur getirmesini dilediğini ifade etti.

Gündem

Akşener’den Babacan’a hayırlı olsun ziyareti

Haber Giriş:

on

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan’a ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu.

DEVA Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleşen ziyarette, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Koray Aydın ve Berna Sukas, Genel Sekreter Uğur Poyraz da bulundu. Yaklaşık 1.5 saat süren görüşme sonrası iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Babacan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Kendisine özellikle bu nazik ziyareti için çok teşekkür ediyorum. Heyetler halinde görüşmemizi yaptık. Her iki partiden de arkadaşlarımız bizlere eşlik etti. Öncelikle ben kendisine, partimizin teşkilatlanması, temel alanlardaki politika ve uygulamaları ile kısa bilgiler sundum. Daha sonra da ülkemizin meselelerini kısa kısa başlıklar halinde değerlendirdik” dedi.

Akşener ise DEVA Parti Genel Merkezi’nin, partilerinin genel merkezine komşu olduğunu söyleyerek, “Hayırlı olsun’ ziyareti yaptık. Gelecek hafta da Gelecek Partisi’ne böyle bir ziyarette bulunacağız. DEVA Partisi’nin kuruluş aşamasından itibaren basın olarak hep bana ‘nasıl karşılıyorsunuz?’ diye soruldu. Ben de ‘çok olumlu karşılıyorum, Allah yardımcıları olsun başarılar dilerim’ demiştim” diye konuştu.

Devam Et

Siyaset

Karamollaoğlu: “Hükümet yatırım ve ihracatı unuttu”

Haber Giriş:

on

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ekonominin içinde bulunduğu krizden bir türlü çıkamadığını ileri sürerek, “Hükümet, üretime dönük yatırımları, tarım ve sanayi yatırımlarını ve ihracatı unuttu.” dedi.

Karamollaoğlu, partisinin eğitim merkezinde düzenlendiği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Türkiye ve dünyada yeniden etkisini hissettirdiğini söyleyen Karamollaoğlu, salgının can almaya devam ettiğini belirtti.

Vatandaşların bayramda sahillere akın ettiğini, maske ve sosyal mesafe kurallarının hiçe sayıldığını kaydeden Karamollaoğlu, “Bütün ikazlara rağmen bunların yapılması, bu ikazlara riayet edilmemesi hepimizi endişelendirdi. Doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımız ise aylardır kendilerini tehlikeye atma pahasına fedakarca çalışmaktadır. Sağlık çalışanlarımızın bu gayretinin karşılığı devlet tarafından muhakkak verilmeli.” şeklinde konuştu.

Karamollaoğlu, ikinci koronavirüs pandemi dalgasına karşı ekonominin ayakta kalabilmesi için hazırlıkların yapılması ve yol haritasının titizlikle hazırlanması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’de ekonomik sorunların devam ettiğini savunan Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

“Ekonomimiz içinde bulunduğu krizden kendisini bir türlü çıkaramıyor. Hükümet, üretime dönük yatırımları, tarım ve sanayi yatırımlarını ve ihracatı unuttu. Şimdi milli gelir yerle bir oldu. Hiç milli gelirden bahsedeni görebiliyor musunuz iktidar partisi arasında? Millete her gün üst perdeden moral depolayarak ekonomi düzelmez.”

Türkiye’nin suni gündemlerle meşgul edildiğini öne süren Karamollaoğlu, şunları kaydetti:

“Ekonomi batıyor biz suni gündemlerle uğraşıyoruz. İktidarlar icraat yeridir, laf üretme yeri değildir. Ne dış politikada ne ekonomide ne eğitimde ‘bir şeyi de başardık’ diyebiliyor musunuz? O yüzden şu an Türkiye’yi kimsenin suni gündemlerle oyalama hakkı yok. Muhalefet burada sakın hataya düşmesin. Muhalefetin de bu noktada uyanık olması icap eder.”

Devam Et

BBP

Destici: “Türkiye, Mavi Vatan’dan bir adım dahi geri atmamalıdır”

Haber Giriş:

on

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Türkiye, Suriye ve Libya’da olduğu gibi Mavi Vatan’da da bir adım dahi geri atmamalıdır.” dedi.

Destici, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelesinin devam ettiğini belirten Destici, virüsün yayılım hızının tüm ülkelerde artmasının endişe verici olduğunu ifade etti. Destici, salgından dolayı vefat edenlere Allah’tan rahmet, sevdiklerine de başsağlığı diledi, vatandaşların virüse karşı tedbirli olması gerektiğini anımsattı.

Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadelesinin devam ettiğine işaret eden Destici, “Türkiye, 40 yıldır bölücü terör örgütü PKK’yla mücadele ediyor. Terörle müzakere olmaz. Ancak ve ancak mücadele olur. Mücadeleyle terörü bitirirsiniz. Ondan sonra bölgedeki vatandaşların devletten bir talebi varsa karşılanır. Bunların karşılanması doğal bir durumdur.” değerlendirmesinde bulundu.

Taşeron terör örgütleri ve onların arkasındaki güçlerin Türkiye’yi güçsüz duruma düşürmek istediğinin altını çizen Destici, şöyle devam etti:

“Türkiye güçlü olduğu zaman Suriye ve Filistin’deki kardeşlerimiz de güçlü olur. Türkiye güçlü olduğu zaman Yemen’de çocuklar açlıktan ölmez, Arakanlı Müslümanlar sahipsiz olmaz, Doğu Türkistan’da Çin zulmü devam etmez ve Rusya Kırım’ı rahat bir şekilde ilhak etmez. Türkiye güçlü olduğu zaman Mısır, Yunanistan, İsrail ve AB ülkeleri Doğu Akdeniz başta olmak üzere Türkiye’nin hak ve menfaatine bu kadar kolay saldıramaz. Onun için Türkiye güçlü olmak zorundadır.”

Destici, Türkiye’nin egemenliğini koruması adına Suriye, Irak ve Libya’da önemli hamleler yaptığına dikkati çekerek “Türkiye, Suriye ve Libya’da olduğu gibi Mavi Vatan’da da bir adım dahi geri atmamalıdır. Bu millet bu kararlılıktadır. Devletin başındakilerin bunu iyi görmesi gerekir. Gerekenler sonuna kadar yapılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Devam Et

Trend