#

Giriş:

Son Güncelleme:

Karacabey

Karacabey Belediye Başkanı’ndan ‘Yüksek Hızlı Tren’ açıklaması

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli yüksek standartlı demiryolu hattının müteahhit firmasıyla görüşmeler yaptı.

Başkan Özkan, hızlı tren hattının 2 durağının Karacabey’den geçeceğini hatırlatarak, projenin yük ve yolcu taşımacılığında Karacabey’i pek çok ilde olmayan ulaşım imkanlarına kavuşturacağını söyledi. Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli yüksek standartlı demiryolu hattının Bursa’dan Osmaneli’ne kadar olan kısmının 2023’e kadar tamamlanmasının beklendiğini ifade eden Özkan, tren hattının 2 durağının Karacabey’den geçeceğini anımsatarak, projenin yük ve yolcu taşımacılığında Karacabey’i pek çok ilde olmayan ulaşım imkanlarına kavuşturacağını söyledi.

İstanbul-İzmir otoyolunun bağlantı noktasında yer alan Karacabey’in limanlara yakınlığı, hızlı trene ev sahipliği yapacak olması, ülkemizin iki önemli metropolüne en fazla 2 saatlik mesafede oluşu gibi faktörlerin etkisiyle son derece stratejik bir mevkide olduğunu vurgulayan Başkan Ali Özkan, “Devletimizin, Türkiye’yi demir ağlarla örme hedefi doğrultusunda sürdürdüğü hızlı tren projelerinin önemli ayaklarından biri, Karacabey’imizin de içinde yer aldığı Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli hattı. Bu projeyle ilgili çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. TEKNOSAB’ta yük ve yolcu durağı olarak yer alacak olan tren hattının ikinci yolcu durağı ise Taşlık Mahallesi’nde olacak. Karacabey, sahip olduğu coğrafi avantajlarıyla son derece stratejik bir konumda yer alıyor. Tüm bu yatırımlar dikkate alındığında inşallah Karacabey’i çok güzel günler bekliyor” dedi.

Öte yandan Başkan Özkan, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından 30 Temmuz saat 10.00’da çevresel ve sosyal etki değerlendirme ve arazi edinimi süreçleri kapsamında TEKNOSAB’da halkı bilgilendirme toplantısı yapılacağını açıkladı.

Karacabey

Bursa Karacabey’de tarım şenliği

Haber Giriş:

on

Bursa Karacabey Belediyesi tarafından Kurtuluş Günü çerçevesinde kapsamında bu yıl ikincisi yapılan Harmanlı Tarım Şenliği ilgi gördü.

Harmanlı Tarım Şenliğine Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, İl Tarım Müdürü Hamit Aygül ve protokol mensuplarıyla çiftçiler katıldı. Harmanlı Mahallesi’nde, Ticaret Borsası Tarım Lisesi bahçesinde bölgede yetişen ürünlerin yer aldığı stantlar kurulurken, gelen misafirlere ürünler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Soğandan domatese, biberden ayçiçeğine kadar, onlarca ürünün sergilendiği stantlar yoğun ilgi gördü. Orman Genel Müdürlüğü tarafından da gelenlere ücretsiz fidan dağıtıldı. Dağkadı Kadın Derneği de üyelerinin ürünlerini sergiledi. Ayrıca tarım aletleri üreten ve çiftçilere hizmet veren Karacabeyli firmalar da ürünlerini tanıtma imkanı buldu.

Belediye Başkanı Ali Özkan, “Bizler, (Nerede tarım, orada varım) diyoruz. Yıllardır üreticimizle beraberiz ve onlara her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Tarım Lisesi olarak anılan Harmanlı Teknik Lisesi’ne ev sahipliği yapan mahallemizde, bu güzel okulumuzun bahçesindeyiz. Tarım liseleri çok önemli. Tarıma dayalı okullar çok önemli. İlçemiz, tarım ve hayvancılığın başkenti. Ülkemizde, salçalık domatesin yüzde 40’ını üretiyoruz. Adana’dan sonra kaliteli karpuz ile varız. Çeltik üretimimiz var; mısır ve çeşitli sebze üretimlerimiz var. Bunların yanında, tohumculuğa odaklanan bir ilçe haline geliyoruz. Bölgemizde önemli tohum firmaları var ve bunlara yenileri dahil oluyor. Tarım önemli bir başlık, Karacabey’imizin de olmazsa olmazı. Biz, bu alanda faaliyet gösteren çiftçilerimize, hayırlı ve bol kazançlar diliyoruz. Ticaret Borsası ve Karacabey Belediyesi’nin katkılarıyla, burada bu güzel okul inşa edildi. Ben bu noktada plaket takdim edilen tüm çiftçilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Devam Et

Bursa

Bursa’da polis zehir tacirlerine göz açtırmıyor

Haber Giriş:

on

Bursa’nın Karacabey ilçesinde, emniyet ekipleri zehir tacirlerine göz açtırmıyor. Karacabey İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, ilçede son günlerde denetimleri sıkılaştırdı.

Operasyonlarda 3 kişi tutuklanırken, 16 kişi hakkında işlem yapıldı. Asayiş Büro Amirliği ekipleri tarafından yapılan operasyonlarda 3 kişiye uyuşturucu madde ticaretinden işlem yapıldı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden M.A. ve G.Ç. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

13 kişiye uyuşturucu madde kullanmaktan işlem yapıldı. Yapılan aramalarda 3 kilogram 182 gram uyuşturucu madde, 1 adet ruhsatsız tabanca ele geçirildi. 1 kişiye ise kumar oynatmaktan adli işlem yapıldı.

Ayrıca 8 yıldır firari durumda bulunan, hakkında birçok suçtan aranma kararı ve 9 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan M.T. isimli yakalanarak cezaevine teslim edildi. Polis ekiplerinin toplumun huzurunu bozan şahıslara yönelik çalışmalarının devam edeceği bildirildi.

Devam Et

Karacabey

Bursa Karacabey’in kurtuluşunun 99. yılı kutlandı

Haber Giriş:

on

Bursa Karacabey’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılı kutlandı.

Cumhuriyet Alanında gerçekleştirilen törene Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Belediye Başkanı Ali Özkan ve protokol mensupları katıldı. Başkan Ali Özkan, emperyalist güçlerin tarih boyunca hep gözlerinin Anadolu’da olduğunu hatırlatarak, “Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda bunu denediler, ama başaramadılar. Sonra Asala ile PKK ile ve son olarak FETÖ ile ülkemizi işgal etmeye kalktılar. Ama milletimiz bu oyunların hiçbirine geçit vermedi” dedi.

Özkan’ın konuşmasının ardından, Dayı Karacabey Anadolu Lisesi öğrencisi Ali İskender Aynacı, günün anlam ve önemini anlatan şiirler okudu. Daha sonra Bursa Büyükşehir Bandosu kahramanlık marşlarını seslendirdi.

2 yıl önce, Karacabey Belediyesi tarafından yapılan kültür envanter çalışmaları kapsamında ortaya çıkarılan Arnavut Demir Dede’nin hikayesi araştırılarak gün yüzüne çıkarılırken, harabeye dönen mezarı da yenilenmişti. Törende, Karacabey Belediyesi tarafından tiyatro oyuncuları ve öğrencilerden oluşan ekiple hikaye canlandırıldı.

Duygu dolu anların yaşanmasına sahne olan gösteri izleyicilerden tam not aldı. Bu arada kurtuluş şehitlerinin mezarları da ziyaret edilerek dualar okundu.

Devam Et

Trend