#

Giriş:

Son Güncelleme:

Genel

Şule İdil Dere’nin ölümü davasında karar çıktı

Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda 13 Mayıs 2016’da hafriyat kamyonun altında kalarak yaşamını yitiren Şule İdil Dere’nin ölümüne ilişkin görülen davada karar çıktı. Mahkeme kamyon şoförü Mümin Kılıç’a “Taksirle ölümüne neden olma” suçundan 3 yıl 10 ay 20 gün hapis cezası verdi. Kararda 4 sanık beraat ederken, 2 sanık da adli para cezasına çarptırıldı.

İstanbul Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklar Ergun Ata, Kamil Celal Yıldırım, Saffet Altındağ ve taraf avukatlarıyla müşteki Nesrin Aslan katıldı.

SAVCI BİLİNÇLİ TAKSİRDEN CEZALANDIRMA İSTEDİ

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, Yoğurtçu Parkı’nda İSTAÇ A.Ş. tarafından üstlenilen dere ıslah çalışması esnasında İstanbul Çevre Yönetimi Ticaret (İSTAÇ) A.Ş.’de şoför olarak çalışan Mümin Kılıç’ın idaresinde bulunan hafriyat kamyonunun herhangi bir işaretçi ve gözlemci bulundurmaksızın geri manevra yaptığını belirtti. Manevra esnasında yaya yolunda yürümekte olan Şule İdil Dere’ye çarparak hayatını kaybetmesine sebebiyet verdiğini ifade eden savcı, Yargıtay içtihatlarını da nazara alarak bu eylemin bilinçli taksir olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Savcı mütalaasında araç şoförü sanık Mümin Kılıç’ın ve İSTAÇ A.Ş. vekili İbrahim Ruhi Kelleci’nin asli kusurlu olduğunu vurgularken, İSTAÇ A.Ş.’de iş güvenliği uzmanı olarak görev yapan Zafer Karasaçlı’nın tali kusurlu bulunduğunu belirtti.

İSTAÇ Asya Yakası Kıyı Temizleme Şefi Teyfur Bingöl, İBB Deniz Yüzeyi Kıyı Temizleme Şefi Saffet Altındağ, İBB kontrol elemanları Kamil Celal Yıldırım ve Ergun Ata’nın kusursuz oldukları tespit edildiğini savcı mütalaasında tekrar etti.

9 YILA KADAR HAPİS CEZASIYLA CEZALANDIRILMA İSTENDİ

Savcı mütalaada sanık Mümin Kılıç’ın “Bilinçli taksirle öldürme” suçundan 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Savcı sanıklar İbrahim Ruhi Kelleci ve Zafer Karasaçlı’nın ayrı ayrı 2’şer yıldan 6’şar yıla kadar cezalandırılmasını talep etti.

CEZADA ÖNCE ARTIRIM SONRA İNDİRİM UYGULANDI

Kararını açıklayan mahkeme sanık Mümin Kılıç’a asli kusurlu olması nedeniyle kusurunun ağırlığı, güttüğü amaç ve saik dikkate alınarak takdiren alt sınırdan uzaklaşılarak önce “Taksirle ölümüne neden olma” suçundan önce 3 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme, sanığın çalışma yapılan alanda yanında gözcü bulunmadan arka tarafı yeterince kontrol etmeden, geri gelmek suretiyle kamyonla seyir halinde olduğu ve sanığın aracın arka tarafından yayaların geçtiğini gördüğü ve buna rağmen aracını sürmeye devam ettiği şeklindeki beyanları olduğunu kararında vurguladı. Mahkeme sanığın kaza meydana gelebileceğini öngördüğünü ancak neticeyi isteyerek eylemde bulunduğuna ilişkin delil bulunmaması, eylemin bilinçli taksir niteliğinde olduğu anlaşıldığına kanaat getirerek cezayı 4 yıl 8 ay hapis cezasına çıkardı.

Sanığın yargılama sürecindeki davranışlarını ve cezanın geleceği üzerindeki etkilerini dikkate alan mahkeme, takdiri indirim uygulayarak sanığın cezasını 3 yıl 10 ay 20 gün hapis cezasına indirdi. Ayrıca mahkeme sanık Kılıç’ın sürücü belgesinin 2 yıl süre ile geri alınmasına hükmetti.

2 SANIĞA PARA CEZASI VERİLDİ

İSTAÇ A.Ş.’nin Deniz Hizmetleri Müdürü olarak görev yapan ve iş veren vekili sıfatı bulunan İbrahim Ruhi Kelleci hakkında ise mahkeme “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırarak günlüğü 40 lira karşılığında bu cezasını 42 bin 400 lira değerinde adli para cezasına çevirdi.

Mahkeme tali kusurlu bulunan iş güvenliği uzmanı Zafer Karasaçlı’nın da 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmederken bu cezayı da günlüğü 35 lira karşılığında 26 bin 425 lira değerinde adli para cezasına çevirdi.

4 SANIK BERAAT ETTİ

Sanıklar Teyfur Bingöl, Saffet Altındağ, Ergün Ata ve Kamil Celal Yıldırım hakkında ise somut olay ile ilgili olarak denetim ve gözetim sorumluluğunun sanıklara yüklenemeyeceğine kanaat getirilerek sanıkların ayrı ayrı beraatlerine hükmedildi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 13 Mayıs 2016 tarihinde gece vakti Kadıköy Yoğurtçu Parkı ile Kurbağalıdere arasında kalan yaya ve bisiklet yolunda yürüyen Şule İdil Dere’nin, Kurbağalıdere ıslah çalışması nedeniyle orada bulunan hafriyat kamyonunun altında kaldığı belirtiliyordu.

Dere’nin, Mümin Kılıç yönetimindeki hafriyat kamyonunun manevra yapması ile altında kalarak hayatını kaybettiği belirtilen iddianamede, İSTAÇ (İstanbul Çevre Yönetimi Ticaret A.Ş.) yetkilileri Ruhi Kelleci ve Teyfur Bingöl, Zafer Karasaçlı, İBB Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü Kıyı Temizleme Şefi Saffet Altındağ, kontrol elemanı Ergun Ata, Kamil Cemal Yıldırım ve şoför Mümin Kılıç’ın, “Taksirle adam öldürme” suçundan 2’şer yıldan 6’şar yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları isteniyordu.

Genel

MSB: PKK’lı 5 terörist teslim oldu

Haber Giriş:

on

MİLLİ Savunma Bakanlığı, Irak‘ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan PKK‘lı 5 teröristin, Şırnak‘ın Silopi ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olduğunu açıkladı.

Bakanlığın Twitter’daki hesabından yapılan açıklamada, “Kararlı operasyonlarımız neticesinde PKK’lı teröristler teslim olmaya devam ediyor. Son olarak Irak kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 5 PKK’lı terörist, Şırnak/Silopi’de güvenlik güçlerimize teslim oldu” denildi.

Devam Et

Genel

İngiltere’nin en büyüğünden önemli iş birliği! Türkiye’den vazgeçmediler…

Haber Giriş:

on

MTO’dan yapılan açıklamaya göre, İngiltere’nin en büyük tur operatörlerinden Jet2 firması ile yapılan görüşmeler olumlu sonuçlandı. Bu doğrultuda, Marmaris’te turizm sezonunu uzatma ve Dalaman Havalimanı’na ek seferler düzenlenmesi için tanıtım ve pazarlama çalışmaları anlaşması yapıldı.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, MTO Başkanı Mutlu Ayhan, YDA Dalaman Havalimanı İşletmesi Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç, İngiltere’nin önemli tur operatörü ve hava yolu taşıma şirketi Jet2.com ve Jet2holidays’in Üst Yöneticisi Steve Heapy ile Dalaman’da gerçekleşen görüşmelerden sonra şirketin Havalimanları ve Turizm Organizasyonları Genel Müdürü Jacob Bramley ile de yazışmalar yaptı.

Görüşme ve yazışmalarda iş birliği olanakları, sektörel beklentiler, Jet2holidays’in talep ve önerileri değerlendirildi. Buna göre, 1-15 Kasım tarihlerinde İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın 9 şehrinden 31 uçuş planlandı.

Belfast, Birmingham, East Midlands, Edinburgh, Glasgow, Leeds, Londra, Manchester ve Newcastle şehirlerinden Dalaman’a düzenlenen uçuşların devam edebilmesi ve Marmaris’teki gezi, kültür, gastronomi ve alışveriş aktivitelerinin öne çıkarılması için Jet2.com ve Jet2holidays’in iş birliğinde tanıtım çalışmaları yapılması kararlaştırıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen MTO Başkanı Ayhan, Türkiye’nin pandemi süresince pek çok Avrupa ülkesine göre daha başarılı çalışmalar yapması ve pandemi ile mücadelede elde edilen sonuçların turizme olumlu yansıdığını belirtti.

İngiltere’nin 9 şehrinde Marmaris’in tanıtımının yapılması ve tatil tercihinde öne çıkması için çalışma yapılmasına karşılıklı olarak karar verdiklerini aktaran Ayhan, “Kasım’ın 15’ine kadar ilçemizde İngiliz turistleri görmeyi bekliyoruz. Yapacağımız çalışma neticesinde talebin artması ile birlikte uçuş sayısını artırmayı, süreyi uzatmayı ve diğer operatörlerin de sürece dahil olmasını bekliyoruz. Önümüzdeki yıllarda da olumlu sonuçlarını göreceğimize inandığımız bu çalışma sayesinde Marmaris’te turizmin kış aylarına kadar uzayacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ayhan, İngiltere’nin her geçen gün yeni bir ülkeye uçuş yasağı getirdiğine değinerek tüm işletmeleri, belirlenen pandemi kurallarına uygun şekilde hareket etmeye davet etti. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ise salgının bütün ülkelerin turizm faaliyetlerini doğrudan etkilediğine dikkati çekti.

Oktay, şunları kaydetti:
“Geçtiğimiz aylarda İngiltere’de tur operatörlerinin temsilcileriyle Dalaman’a düzenlenen charter uçuşlarının artırılması konusunda görüşmeler yapmıştık. Bu görüşmelerin böyle bir dönemde meyve vermesi ve Jet2.com ve Jet2holidays’in ek sefer koyma kararı bizler için çok sevindirici bir gelişme. Bu firma ile iş birliğini ayrıca çok önemsiyoruz. Sezonun uzaması yıllardır her turizmcinin dile getirdiği bir temennidir. Üstelik bunu da olağanüstü bir dönemde başarmış olmak bizim için ayrıca gurur verici bir gelişme. Bu anlamda turizmcilerimize bir nebze olsun nefes aldıracak bu girişime katkı sağlayan tüm kurumlara teşekkür ediyorum.”

Devam Et

Genel

Game of Thrones yıldızının ikinci çocuğu dünyaya geldi

Haber Giriş:

on

Game of Thrones’un ‘Dağ’ı baba ikinci kez oldu. Dizide Dağ (Mountain) adlı karaktere hayat vermesiyle ünlenen 31 yaşındaki İzlandalı oyuncu Hafthor Julius Björnsson, eşi Kelsey Henson ile ilk bebeklerine kavuştu. Çiftin bir oğlu oldu.

Çift, doğum haberini Instagram paylaşımıyla duyurdu.

Suda doğum yapan Henson, paylaşımında, “Güzel oğlumuz 26 Eylül 2020, saat 11.19’da kısa ve yoğun geçen altı saatin ardından dünyamıza geldi. 3530 gram ağırlığında ve 52 cm boyunda. Doğum, hayatım boyunca yaptığım en güçlü, yaşamı değiştiren, güçlendiren şeydi. Hepimiz iyiyiz ve eve üç kişi olarak yerleşiyoruz!” ifadesine yer verdi.
Björnsson ise “Son derece zor bir 2 saat 19 dakikalık doğumun ardından, sağlıklı, güçlü, güzel oğlumuz 3530 gram ağırlığında, 52 cm boyunda geldi. İşin en güzel sonucu, kızıma onu yeni küçük erkek kardeşiyle tanıştırmak için en güzel telefon görüşmesi yapmaktı” mesajını yazdı.

Ünlü oyuncunun eski kız arkadaşı Thelma Björk Steimann’dan Theresa Líf adında bir de kızı bulunuyor.

Björnsson, eşinin hamile olduğu haberini nisan ayında duyurmuş, daha sonra bir erkek bebek beklediklerini açıklamıştı.

Öte yandan 2018’de dünyanın en güçlü adamı seçilen Björnsson, test sonucunun pozitif çıkması halinde bebeğinin doğumunu kaçırabileceğini söylemişti. Ancak suda doğum esnasında ve sonrasında eşi ve bebeğiyle fotoğraf çekilen oyuncunun corona virüs testinin negatif çıktığı anlaşıldı.

Devam Et

Trend